RECEPTAJÁNLÓ
Kimcshi 김치 - Ajánlja: Orsi
Hozzávalók:
2 kínai kel, só, 1 nagyobb jégcsapretek vagy vajretek, 1 nagyobb sárgarépa, 4-5 szál újhagyma, 1 nagy vöröshagyma, 5-6 gerezd fokhagyma, 1 nagyobb darab gyömbér, 2 evőkanál barna vagy nádcukor, 3 evőkanál rizsliszt, 2-3 dl víz, 10 dkg édes-nemes pirospaprika, 5 dkg csípős pirospaprika vagy csilipehely (alternatívák: csilipaszta vagy 2 evőkanál gocshudzsang vagy 2 evőkanál Erős Pista), 1 nagyobb póréhagyma
Előző nap a kínai kelt négyfelé vágjuk úgy, hogy a levelek rajta maradjanak a torzsán (a külső, foltos leveleket kidobjuk). Folyó vízben, csap alatt alaposan, levelenként átmossuk, majd lecsepegtetjük, hogy később ne eresszen levet. Ezután minden levelet sóval bedörzsölünk és egy éjszakára letesszük pihenni.
Másnap elkészítjük a szószt. Ehhez a zöldségeket megtisztítjuk és julienne-re vágjuk vagy egyszerűen betesszük az aprítógépbe: a jégcsapretket vagy vajretket, a sárgarépát, az újhagymát és a vöröshagymát.
- A fűszeres szószhoz összezúzzuk-pürésítjük a fokhagymát, a gyömbért lereszeljük, hozzátesszük a barna vagy nádcukrot, a rizslisztet, az édes-nemes és csípős pirospaprikát (vagy ezek alternatíváit). Ha nem elég szószos, lehet tenni hozzá vizet, összekeverjük.
- Ezután a szószt ráöntjük az előzőleg felaprított zöldségkeverékünkbe és újra összekeverjük, majd egy nagyobb póréhagymát felkarikázunk és hozzákeverjük a masszánkhoz.
Gumikesztyűt húzunk a kezünkre, egyrészt, hogy a kapszaicin ne égesse szét a bőrünket, aki erre érzékeny, másrészt pedig, mert a csilis szósz megszínez mindent, ahova lecsöppen) és átöltözünk olyan ruhába, amit nem sajnálunk.
Ezután elkezdjük a szósz belekenését a kínai kel leveleibe, egyenként, a levél mindkét oldalába belekenjük a masszát. Aki teheti, az a teraszon, erkélyen, tehát szabadtéren végezze ezt a műveletet vagy olyan helyiségben, amit előzetesen fóliával letakart.
Miután jól bekentük szósszal a kínai kel leveleket, mind a 8 negyedet félbehajtjuk: kis csomagocskákat készítünk belőlük és szorosan egymás mellé helyezzük egy olyan edényben (műanyag- vagy üvegedénybe, fémbe tilos!), ami jól zárható, mert a fermentáció során bizony szagok keletkeznek.
Ezután a hűtőbe tesszük a kimcshit, és 1 hét után már fogyasztható is. Aki gyorsítaná a fermentáció folyamatát, az használjon savanyító (üveg)edényt, ebben kb. 3 nap múlva már kész is van. Mivel Magyarországon nem kapható ún. kimcshihűtő, ami egyrészt állandó hőmérsékletet biztosít a kimcshinek, másrészt a kellemetlen szagokat is semlegesíti, ezért több hónapig nem áll el a kimcshink, már ha nem fogy el addig! Jó étvágyat!
Kimcshi 김치 - Ajánlja: Imre
Hozzávalók:
6 db egy-másfél kg-os kínai kel, 2 db puha körte, 2,5 evőkanál reszelt gyömbér, 2 evőkanál préselt fokhagyma (4-5 gerezdből), 4 db fehér vajretek, 1 szál nagyobb póréhagyma, zöld része nélkül, 2 nagyobb fej vöröshagyma, 2-2,5 dl rizs, 2 evőkanál kristálycukor, jódozatlan durva só, csilipaprika, édes fűszerpaprika, 461,5 ml halszósz (szardella), víz
A recept elkészítését Imre blogján olvashatod.
|